نشست جمع خوانی تیر ماه 1396 | بلاگ

نشست جمع خوانی تیر ماه 1396

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

معرفی کتاب " نیازها و حجاب دختران و زنان "  در روز پنجشنبه 22 تیرماه 1396 در کتابخانه عمومی ولایت هوراند

سومین نشست جمع خوانی سال 1396 در کتابخانه عمومی ولایت هوراند

رقیه عبدیلن، مسئول کتابخانه عمومی ولایت هوراند ، از معرفی و جمع خوانی کتاب " نیازها و حجاب دختران و زنان" در هفته عفاف و حجاب در این کتابخانه خبر داد. وی گفت که این اثر محسن ماجراجو و از انتشارات گروه چاپ و نشر قدسیان است.

عبدیان گفت که کتاب "نیازها و حجاب دختران و زنان" شامل پنج فصل می باشد. فصل اول: حجاب و پوشش در زنان، فصل دوم: آداب و حفظ حجاب، فصل سوم: عوامل بدحجابی و بی حجابی، فصل چهارم: راههای مبارزه با بی حجابی، فصل پنجم: سخنان دختران پیامبر است.

در ابتدای این نشست  خلاصه ای  از کتاب برای اعضای حاضر در نشست به صورت خلاصه بیان شد. و سپس هر یک از اعضای حاضر در این نشست قسمت هایی از آن را برای شرکت کنندگان در نشست خواندند.

نگارنده در این کتاب با استناد به آیات و روایات ، نخست تاریخچه ی حجاب و اهمیت آن را بازگو کرده و سپس مباحثی در باب حدود پوشش و دلایل آن ذکر نموده است.

زن باید در نماز و غیر نماز هنگامی که در معرض دید نامحرم قرار می گیرد تمام بدنش را بپوشاند. به جز سه مورد:

1- مچ دست 2-صورت 3-کف و روی پا.

سپس مطالبی در مورد اهمیت پوشش بیان کرده که امنیت فردی و اجتماعی جامعه از طریق عفت عمومی فراهم می شود. و اگر مردان به سلاح غیرت و زنان به سلاح حیا و متانت مسلح شوند عفت اجتماعی تضمین می شود.

وی پس از آن  حجاب را از دیدگاه قرآن، اهل بیت و متفکران غربی و ادیان و ملل دیگر بیان کرده است. 

حجاب از نظر قرآن: آنچه سبب بوجود آمدن پوشش و حجاب شده، بی حجابی و اهمیت ندادن به آن قبل از نزول قرآن به پیامبر بوده است. زیرا قبل از آنکه آیات سوره نور نازل شود سوء استفاده های زیادی از بی حجابی توسط ظالمان صورت می گرفت.

در سوره نور آیه 59 آمده است: ای پیامبر به همسران و دخترانت وزنان مومن بگو: روسری های بلند(مانند چادر) خود را بر خویش فرو افکنند تا شناخته نشوند و مورد آزار قرار نگیرند که خداوند همواره بخشنده و مهربان است.

افزون بر آن عوامل بی حجابی مانند نداشتن آگاهی در مورد حجاب یا عده ای به خاطر عقده های روانی و کمبودهای روحی یا به خاطر داشتن دوستان ناباب و... حجاب را رعایت نمی کنند. سپس راه های مبارزه با آن را مطرح ساخته است. در پایان سخنانی از حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت زینب(س) درباره ی حجاب درج گردیده است.

 


برچسب‌ها: نشست جمع خوانی...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : جمعه 20 مرداد 1396 ساعت: 7:25